Prof. Dr. Çağrı ERHAN

Dört Yıl Misafir Ömür Boyu Dost – Türkiye Gazetesi (02.09.2023)

Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan: Yaklaşık 300 bin uluslararası öğrenci Türk üniversitelerinde eğitim görüyor.

Bu öğrenciler, dört yıl misafirimiz oluyor, sonrasında da ömür boyu dostumuz kalıyorlar. Türkiye’nin dünyadaki yumuşak gücü hâline geliyorlar. Gönüllü büyükelçimiz olan bu gençler, Nijerya’daki eczanesine Türkiye’den aldığı diplomayı asıyor. Yurt dışı gezilerimizde Türkiye’den mezun olmuş bir bakan ya da büyükelçi gördüğümüzde, bizimle Türkçe konuştuğunda çok mutlu oluyoruz. Ne mutlu ki, öz geçmişinde Türkiye’den mezun olduğu üniversiteleri yazıyorlar. Türkiye’nin uluslararası öğrencilerine ırkçılık ve yabancı düşmanlığı yapanlar, insanlığa karşı suç işliyor. Bu düşmanlığın önü bir an önce kesilmeli. Bunlara en ağır cezalar bir an önce verilmeli. Çünkü uluslararası öğrencilerin bir üniversitede ya da ülkedeki varlığı, ancak eğitim sisteminin zenginliğini gösterir.

NEDEN Mİ GELİYORLAR?

Ülkemiz coğrafi olarak çok avantajlı bir konumda. Türk Hava Yolları ile Afrika, Avrupa ve Asya’da yaklaşık 100 ülkeye üç saatte seyahat edebiliyorsun. Mühendislik, tıp, sosyal bilimlerde üniversitelerimizin başarı grafiği yüksek. Uluslararası değerlendirme sıralamalarına baktığınızda pek çok Türk üniversitesi ilk 1.000’de yer alıyor. Aynı zamanda Türkiye, Bologna eğitim sistemine üye. Bu da diplomanızın ister lisans ister yüksek lisans düzeyinde olsun, Avrupa ve Amerika’da geçerli olduğu anlamına gelir.

Pin It on Pinterest