Prof. Dr. Çağrı ERHAN

“Türkiye’nin En Büyük Markası Atatürk” – Anayurt Gazetesi (28.04.2023)

‘TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MARKASI ATATÜRK’

İSTANBUL (Anayurt) – Altınbaş Üniversitesinin Cumhuriyetin 100. yılına özel hazırlamış olduğu etkinlikler serisi çerçevesinde üniversitenin İşletme Fakültesi tarafından ‘Sürdürülebilir Markalar Konferansı’ düzenledi. Konferansta sektörün önde gelen temsilcileri, danışmanlar ve akademisyenlerle görüş alışverişi yapmak üzere Gayrettepe Yerleşkesinde bir araya geldi. Çağın en önemli kavramlarından biri olan sürdürülebilirliğin markalaşmada da sağlanmasının önemine değinen Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, “Dünyanın en uzun süreli markalarına bakıldığında 1500 yıllık olduğunu görüyoruz. Ancak bu markaların hiç duymadığımız, bilinirliği olmayan Japonya’da belki de olduğu bölgeden hiç dışarı çıkamamış, bir gelişim sağlayamamış oteller olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte dünyada en bilinen markalar hangileri denildiğinde aklımıza belli başlı markalar geliyor. Bu markların çoğunun 100 yıllık bile bir geçmişi yok. 1500 yıl önce kurulmuş dünyanın en eski markası olan oteller markalaşmada sürdürülebilirliği yakalamış ama kendilerini dünyaya tanıtamamışlardır” diye konuştu.

Prof. Dr. Erhan, markaların sürdürülebilir olması için gerekli unsurlarını sıraladı. Ardından Türkiye’nin en önemli markasını da açıklayan Erhan, “Markalaşmada gerekli unsurlara bakıldığında yani güçlü temelleri olan, vizyonu olan, misyonu olan, çevik liderlik gösterebilen, zamanın ruhunu yakalamış, üzerinden yıllar geçse de değerini yitirmeyen ve muhataplarıyla arasında bir sevgi bağı olan markamız Mustafa Kemal Atatürk’tür. Türkiye’nin en büyük markası Atatürk’tür. Bu hem Türkiye hem de dünya için böyle. Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonunun aşılamadığını, sürekli bir devrimcilik, inkılapçılık söz konusu olduğundan zamanın ruhunu sürekli yakalayan bir devlet yönetim anlayışını kurmuş olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

‘MARKALARI KORUMAK SON DERECE ÖNEMLİ’

Üniversite olarak sürdürülebilir markalaşma konusuna katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Danışmanı, Sosyoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Fatoş Altınbaş, “Aynı zamanda bir aile şirketi olan Altınbaş Holding, 50 yılı aşkın faaliyet gösteren markalara sahip bir şirkettir. Dolayısıyla sürdürülebilirlik için kurumsallaşmanın önemi dikkate alınmalı. Bu kapsamda Aile Şirketleri Araştırma Merkezimiz var. Ekonominin bel kemiği olan aile şirketleri üçüncü kuşaktan sonra dağılma eğilimi gösteriyor. Bu da markaların zedelenmesine yol açıyor. Bunun önüne geçmek için neler yapılabilir buna bakmak lazım. Avrupa’dan 200 yıllık markaları örnek alarak yaptığımız araştırmalardan bulduğumuz çıkarımlarla şirketlere de yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu konu hem Cumhuriyetimiz hem de ekonomimiz için son derece önemlidir” dedi.

Pin It on Pinterest