Prof. Dr. Çağrı ERHAN

Trump için alarm zili (11.10.2020) Türkiye Gazetesi

ABD Başkanı Donald Trump yakalandığı COVID-19’u çok hızlı bir şekilde atlatarak Beyaz Saray’daki görevinin başına döndü. Öylesine hızlı bir geri dönüş ki bu, seçim mitinglerine kaldığı yerden devam edeceğini açıkladı. Hatta rakibi Joe Biden ile 22 Ekim’de gerçekleştirilmesi önceden planlanan televizyon münazarasının kesinlikle yüz yüze düzenlenmesini, internet üzerinden yapılacak bir tartışma programına katılmayacağını ilan etti.
Hastalığı sırasında muhalif basında kendisine yöneltilen suçlamalara meydan okurcasına Trump “İşimin başındayım. Eskisinden daha güçlüyüm. Kullandığım ilacı bedava olarak tüm Amerikalılara dağıtacağım” diyor. Bunları diyor demesine de, seçime bir aydan az bir zaman kalmışken alarm zilleri kendisi için zangır zangır çalıyor.
ABD’de yapılan tüm ciddi kamuoyu yoklamalarının ortalaması Trump’ın sandıkta hezimete uğrayacağını gösteriyor. Oy verme gününe kadar “aşı” ya da “kesin sonuç alan ilaç” bulunur ve süratle Amerikalılara dağıtılırsa, Trump’ın kıl payı seçimi yeniden kazanma şansı olabilir.
Cuma günü itibarıyla ABD’deki kamuoyu yoklamalarına göre, Joe Biden 279, Donald Trump ise 125 ikincil seçmen sandalyesine sahip olacak gözüküyor. Başkan seçilebilmek için 270 sandalye gerektiğinden, bu sonuçlara göre Biden kazanacak. Kamuoyu yoklamalarına daha detaylı baktığımızda, Biden’ın hiçbir şekilde kaybetmeyeceği sandalye sayısı 190, Trump’ınki ise 86. Toplam 89 sandalyesi bulunan 9 eyalet Biden’a daha yakın duruyor. Trump cenahında ise bu rakam 5 eyalet ve 39 sandalye. Mücadelenin kıyasıya devam ettiği 8 eyalet ve toplam 134 sandalye var. Basit bir matematik hesabıyla, Trump kendisine yakın duran tüm eyaletlerin yanı sıra ortada görünen eyaletlerin tamamını bile kazansa, ulaşabileceği azami sandalye sayısı 259 oluyor ki, bu da Başkan seçilmek için gereken 270 sayısının gerisinde kalıyor.
Daha da kötüsü, Teksas eyaleti hariç ortadaki eyaletlerin tamamında Biden önde gözüküyor. 2016 seçimlerinde Trump’ın kazandığı Arizona, Florida, Georgia, Iowa, Michigan, Ohio, Pennsylvania, Wisconsin eyaletlerinde ipi Biden’ın göğüsleme ihtimali daha yüksek. Yani Trump’ın ortadaki eyaletlerin, bırakın hepsini, büyük bölümünü kazanması bile gerçekten sürpriz olacak.
Seçmenlerin toplam oy sayısına baktığımızda, zaten yarışın ilk gününden itibaren olduğu gibi Joe Biden önde gidiyor. Hiçbir kamuoyu yoklamasında iki aday arasındaki oy farkı Biden lehine %10’dan daha az gözükmüyor. Trump’ın Biden için sarf ettiği, “yaşlı”, “uykucu”, “unutkan” nitelemeleri ya da Biden’ın oğlunun Ukrayna’da yolsuzluğa karıştığı iddiaları seçmende karşılık bulmuş değil.
Amerikan siyasetini yakından takip eden uzmanların çok büyük çoğunluğunun, artık kesinleşmeye başlayan sayısal verilere bakarak seçimi kaybedeceği yorumunu yapmalarına rağmen Trump’ın bu seçimden galip çıkması mümkün mü? Elbette son sözü Amerikalı seçmen sandıkta söyleyecek. Ama kendisine artık bir olağanüstü bir olay lazım. Tabii, koskoca ABD Başkanı’nı bulup yatağa düşüren COVID-19, Başkan adayı Joe Biden’ın da kapısını çalarsa, o zaman ne olur Allah bilir.

Pin It on Pinterest