Prof. Dr. Çağrı ERHAN

Ulusal Acil Durum ve seccade (17.02.2019) Türkiye Gazetesi

ABD tarihindeki en uzun “hükûmet kapanması” buhranı Kongre’nin süreli bir bütçeyi kabul etmesiyle geçici olarak askıya alınmıştı. Fakat şimdi daha büyük bir anayasal kriz kapıda. Beyaz Saray ABD yasama organının, Meksika sınırında inşası devam eden duvar için gerekli tahsisatı da ihtiva eden bir bütçeyi onaylamaması durumunda, ‘Ulusal Acil Durum’ ilan edileceğini açıkladı.
 
Adından da anlaşılabileceği gibi söz konusu durumun, ‘ulusal’ ve ‘acil’ olması gerekiyor. Başkan’ın Kongre tarafından onaylanmamış bütçeyi kullanmasını mümkün kılacak olan bu durum, aynı zamanda bürokrasideki iş akışlarında, olağan durumlardakinden farklı düzenlemeler yapılabilmesinin de yolunu açıyor.
Peki ‘ulusal’ ve ‘acil’ olan ne?
 
Beyaz Saray, Meksika sınırında çok ciddi bir güvenlik sorunu olduğunu, sınır bölgesinin teröristlerin ABD’ye saldırısı için kullanılabileceğini iddia ediyor. Bu iddiayla ilgili olarak güvenlik birimleri tarafından kamuoyuyla paylaşılan herhangi bir delil yok. Ama Başkan Trump 18 Ocak’ta artık alıştığımız soysal medya mesajlarından birinde, Meksika sınırından ABD’yi hedef alan ciddi bir terör tehdidi olabileceğiyle ilgili iddiasını destekleyecek bir delilini dünya ile paylaştı: Seccade!
 
Başkan Trump paylaştığı mesajda aynen şöyle diyor:
Sınır korucusu: “Burada seccadeler bulduk. Bu gerçek dışı bir durum.” Washington Examiner [gazetesi]: “Güney sınırından geçen insanlar çok sayıda ülkeden geliyor ki, bunların bir bölümü büyük sürpriz olabilir.”
Bu mesajı biz Türkiye’de okuyunca çok anlam ifade etmeyebilir. Ama Amerikalılar için çok büyük anlam ifade ediyor. Trump’ın Twitter mesajının kendisi tarafından değil de, tam bir iletişim gurusu tarafından yazıldığını düşündürtecek kadar da profesyonelce hazırlanmış.
 
Bir kere mesajın hiçbir yerinde ‘Müslüman’ kelimesi geçmiyor. Fakat biliyoruz ki, 11 Eylül 2001’den bugüne ABD’de yapılan yayınlar yüzünden bazı kelime ve kavramlar doğrudan doğruya Müslümanları çağrıştırıyor. Diyeceksiniz ki, “Seccade elbette Müslümanı çağrıştıracak. Başka hangi dinde ibadet için seccade kullanılıyor!” Evet ama, Trump’ın mesajını alan Amerikalılar ‘seccade’ ile ‘Müslüman’ arasındaki bağı kurarlarken, zihin dünyalarına atılmış format sebebiyle otomatik olarak ‘radikal’ ve ‘terörist’ kelimeleriyle de bağ kuruyor. Dahası, güney sınırından geçenlerin geldikleri ülkelerin arasında “sürprizlerin olabileceğini” Başkan’ın mesajından okuyanların zihninde canlanan ülkeler ise, Afganistan, İran, Irak, Somali vb.
 
Amerikalı Müslümanların temsilcileri Başkan’ın bu mesajındaki ifadelerin İslamofobik olduğunu dile getiren açıklamalar yaptılar. Yine de, mesajın hedeflenen kitleye, amaçlanan şekilde ulaştığını varsaymamak için bir sebep yok. Zira daha önce de defalarca, Meksika sınırında bulunan seccadeler, Arapça kitaplar, Kur’ân-ı kerim, Müslüman kıyafetleri gibi konularda Kongre üyelerinin ve yerel siyasetçilerin açıklamaları olmuştu. Birçok Amerikalı bunlara inandı. Trump’ın ve kendisinden öncekilerin ‘seccade’ haberlerinin ortak özelliği, ismi belli olmayan yerel resmî kaynaklara dayandırılmaları. Güya, sınırda görevli bir korucu, ya da sınır devriyesi bunları görmüş ve hemen bu durumun ‘ulusal güvenliğe tehdit’ oluşturduğu değerlendirmesini yapmış.
 
Diyelim ki, sahiden Meksika sınırından ABD’ye geçmek isteyenler arasında Müslümanlar da var. Peki bu kişilerin sırf Müslüman olmalarından dolayı ABD için tehdit oluşturduğunu iddia etmek kadar anlamsız bir durum olabilir mi? Güney Amerika ülkelerinin bir kısmında uyuşturucu kartelleri var diye her Latin göçmene uyuşturucu kaçakçısı gözüyle bakılabilir mi? Ya da New York’taki her İtalyan göçmen mafya mensubu olabilir mi?
 
Trump Ulusal Acil Durum ilan ederse, Kongre’nin bunu durdurma kararı almaya yetkisi var. Ama söz konusu kararı da Başkan’ın veto etme yetkisi var. Dolayısıyla Trump’ın Acil Durum ilanı durumunda bunu sona erdirmek hiç de kolay değil. Ama Amerikalı vergi mükelleflerinin 5,7 milyar dolarını harcamak için bu yola başvuran Başkan’ın, Amerikan kamuoyunu mutlaka ikna etmesi gerekiyor. Bunu yaparken de ‘güvenlik’, ‘tehdit’, ‘terörist saldırı ihtimali’ gibi kavramları daha sık dile getirebilir.
 
Önümüzdeki günlerde Amerikan siyaset söylemine ‘seccade’, ‘takke’, ‘tespih’ gibi kelimelerin daha fazla girmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Trump’ın Meksika Duvarı ile ulusal güvenliği, ulusal güvenliğe yönelik tehditlerle Müslümanları ilişkilendirmeye devam etmesi Amerikan toplumunda yeni ve derin çatlaklara yol açabilir.

Pin It on Pinterest