Prof. Dr. Çağrı ERHAN

Çağrı Erhan’ın Beyaz Savaş kitabı yeniden basıldı!

Türk-Amerikan İlişkilerinde Afyon Sorunu / Beyaz Savaş, Altınbaş Üniversitesi Yayınları serisinden Nobel Akademik Yayıncılık tarafından basıldı. Prof. Dr. Çağrı Erhan tarafından 24 yıl önce yazılmış ve baskısı tükenmiş olan Beyaz Savaş kitabı, yeniden kitapseverlerle buluştu. 

Beyaz Savaş kitabı arka kapak yazısı:

ABD, Türkiye’nin müttefiki. Bazılarına göre iki ülke arasında stratejik ittifak ilişkisi bulunuyor. Bunu stratejik ortaklık olarak adlandıranlar da var. Her ne hikmetse, Türkiye yakın tarihte en derin dış politika ve güvenlik sorunlarını bu stratejik müttefikiyle yaşamış. Bu sorunların çoğunu biliyoruz. Bazıları ise tarihin tozlu raflarında kalmış. Haşhaş Sorunu Türk-Amerikan ilişkilerinde bir döneme damgasını vurmuş ama sonradan unutulmuş konulardan biri. Beyaz Savaş, ABD’nin iç siyasi hesaplarının Türkiye ile ilişkileri nasıl zehirlediğini bütün yönleriyle gözler önüne seriyor. Anadolu’da binlerce yıldır tarımı yapılan haşhaşın Türkiye ile ABD arasında neden ve nasıl bir kriz konusuna
dönüştüğünü okurken, Osmanlı’nın son yüzyılından, Atatürk döneminden ve 1970li yıllardan kesitlerle karşılaşacaksınız. ABD’nin Türkiye’ye yaklaşımında geçmişten bugüne pek de değişen bir şey olmadığını gördüğünüzde ise şaşıracaksınız.

Pin It on Pinterest